1521. nap: "Adjunk teret bennünk a Szentlélek hangjának!"

2024.05.21

 A Szentatya pünkösdi beszédében buzdít bennünket Isten Igéjének olvasására, a csendes imára, amelyre leginkább az Úr előtt töltött Szentségimádásban találhatunk rá. Ferenc pápa kérdését tegyük fel mi is: "Hogyan tudok a Lélek visszhangjává válni mások számára?"

"Ma, pünkösd főünnepén a Szentléleknek Máriára és az apostolokra való leszállását ünnepeljük. A liturgia evangéliumában Jézus a Szentlélekről beszél, és azt mondja, hogy megtanít bennünket "mindenre, amit hallott" (vö. Jn 16,13). Mit jelent ez a kijelentés? Mit hallott a Szentlélek? Miről beszél nekünk?

Olyan szavakkal beszél hozzánk, amelyek csodálatos érzéseket fejeznek ki: szeretetet, hálát, bizalmat, irgalmat. Olyan szavakkal, amelyek egy olyan gyönyörű, fényes, konkrét és tartós kapcsolattal ismertetnek meg bennünket, mint amilyen Isten örök Szeretete: azokat a szavakat mondja, amelyeket az Atya és a Fiú mond egymásnak. Pontosan a szeretet átalakító szavai ezek, amelyeket a Szentlélek ismételget bennünk, és amelyeket jó hallani, mert ezek a szavak ugyanazokat az érzéseket és szándékokat ébresztik és növesztik a szívünkben: ezek termékeny szavak.

Ezért fontos, hogy naponta táplálkozzunk Isten szavával, Jézus szavával, melyet a Lélek ihletett. És sokszor elmondom: olvassuk el az evangélium egy-egy részletét, legyen egy kis méretű, zsebben hordható evangéliumos könyvünk, hordjuk magunkkal, és használjuk ki a kedvező perceket. Clemente Rebora papköltő a megtérése kapcsán ezt írta naplójába: "És az ige elhallgattatta fecsegéseimet" (Curriculum vitae).

Isten igéje elhallgattatja felszínes fecsegésünket, és eléri, hogy komoly szavakat, szép szavakat, örömteli szavakat mondjunk.

"És az ige elhallgattatta fecsegéseimet." Isten igéjének hallgatása elhallgattatja a fecsegést. Így adhatunk teret bennünk a Szentlélek hangjának. És a szentségimádásban! Ne feledkezzünk meg a csendes imádó imáról, különösen az egyszerű, csendes imádó imáról! És ott jó szavakat mondjunk magunkban, mondjuk a szívünknek, hogy utána másoknak, egymásnak is elmondhassuk. És így látjuk, hogy ezek a Vigasztaló, a Lélek hangjából jönnek.

Kedves testvéreim, olvasni az evangéliumot, elmélkedni róla, csendben imádkozni, jó szavakat mondani nem nehéz dolgok, nem, mindannyian meg tudjuk tenni.

Könnyebbek, mint sértegetni, megharagudni… És akkor kérdezzük meg magunktól: milyen helye van ezeknek a szavaknak az életemben? Hogyan ápolhatom őket, hogy jobban hallgassak a Szentlélekre, és hogy a Lélek visszhangjává váljak mások számára?

Mária, aki pünkösdkor együtt volt az apostolokkal, tegyen bennünket tanulékonnyá a Szentlélek hangjára!"

Forrás: Magyar Kurír